Veri Bilimcinin Mutluluk Rehberi

Veri Bilimcinin Mutluluk Rehberi

 

Modern yaşam bize çok şey atıyor. Sıklıkla sıkıntı halini yönetme, sorumlulukları yerine getirme, yeni koşullara uyum sağlama ve mutlu bir zihniyet sağlama konusunda mücadele ediyoruz.

 

Ama mutluluk bugünlerde gürültülü bir yer. Yardım kitapları, makaleler, bloglar ve meditasyon uygulamaları herkese yardımcı olamaz ve çoğu zaman içerikte kalmak için gereken zihinsel yükü arttırır. Bu ciddi bir problem. 

Dolayısıyla, zihinsel sağlık giderek savunmasız hale geldikçe ve çözümler giderek karmaşıklaştıkça, kendini temellere bağlamak önemlidir.

Yani, günlük yaşantılarımızı, insanları mutlu eden günlük şeylere yeniden odaklamamız gerekir.

 

Veri:

 

Bu araştırma, mutluluğun temellerine ışık tutabilecek kullanışlı bir veri kümesine giriyor. HappyDB , Mart ayından Haziran 2017'ye kadar Amazon Mechanical Turk aracılığıyla toplanan 100.000'den fazla mutlu deneyimdi. Dünyanın dört bir yanındaki binlerce katılımcının deneyimlerini ve demografik özelliklerini barındırıyor. İlginçtir ki, bazı temel metin analiz yöntemleri bu verilerden çok şey öğrenmemize yardımcı olabilir.

 

Bu mutlu deneyimlerden alınan duygusal yoğunluğu ve anahtar kelime modellerini anlayarak, HappyDB bize iki değerli dersi öğretir.

GitHub'da kendiniz için kod kontrol edebilirsiniz .

 

1. Mutluluk Demografik Koşullara Bağlı Değildir!

Bu bir tuhaflıktır.

Çoğumuz mutlulukla ilgili olarak “çim her zaman daha yeşil” bir etki yaşar. Gençler, daha sonra hayatlarında mutlu bir kariyer ve aile beklerler. Yaşlılar, genç ve maceracı oldukları bir zamanı anımsatır. Bachelors arkadaşlık için özlem. Çiftler çocuklar için umuyoruz.

Ve bunu bilmesine rağmen, hepimiz bir başkasının daha mutlu olduğunu düşünüyoruz, ya da hayatımızın başka bir aşaması bize daha fazla neşe getirecek. Verilere bir bakalım.

Duygu analizi , metnin duygusal yoğunluğunu ağırlaştırır. “Syuzhet” adlı bir R paketi kullanarak, bu mutlu deneyimlerin duygularını, yoğunluklarının nasıl değiştiğini belirlemek için ölçtüm. Bu, belirli demografik gruplar tarafından parçalanabilecek bir dizi mutlu deneyim oluşturdu:

 

                                                                     Mutlu Deneyimlerin Duyguları (cinsiyete, aile durumuna göre) :

Mutlu Deneyimlerin Duyguları (cinsiyete, aile durumuna göre)

                                                                      Mutlu Deneyimlerin Duyguları (yaş grubuna göre) : 

Şaşırtıcı bir şekilde, bu cinsiyet, aile ve yaş demografik gruplarında mutlu deneyimlerin yayılmasında çok az değişiklik var. İşte önemli noktalar:

 

  • Genel olarak, deneyimler kesinlikle olumludur. Fakat alt çeyreğin olumsuz duyguları var (şiirsel olarak rahatsızlık ve trajediden kaynaklanan bazı mutlu şeyler)

 

  • Dağılımlar yüksek uç kuyruklara ve oldukça sınırlı alt sınırlara sahiptir - bazı deneyimler son derece olumludur ve çok azı olumsuz yönde olumsuzdur.

 

  • Kendi kendini tanımlayan dişiler, deneyimlerinin çoğu için erkeklere göre biraz daha yüksek duygu puanlarına sahiptir (0.05–0.1 puanlık fark)

 

  • Evli ebeveynler deneyimlerinin çoğu için bekarlara ve çocuksuz çiftlere göre biraz daha yüksek duygu puanlarına sahiptir (0,05–0,1 puanlık fark)

 

  • Yaş gruplarındaki mutlu deneyimlerin (25, 50 ve 75. yüzdelikler) kümülatları hemen hemen aynıdır

 

 

Özetle, farklı demografikler tarafından bildirilen mutlu deneyimlerin yelpazesinde önemli bir fark yoktur. Her ne kadar kadınlar ve ebeveynler kayıt için daha mutlu deneyimlere sahip olma eğiliminde olsa da, duygu ölçeğindeki farklılıklar ciddiye alınamaz - kaydedilen deneyim başına tek bir mutlu kelimenin bir kesirinin bir kısmına karşılık gelir. Bu küçük bir fark.

 

Bununla birlikte, bu veri seti, günlük deneyimleri maddi olarak etkileyebilecek olan ırk, sosyoekonomik statü veya diğer kimlik pozisyonları için herhangi bir veri alanı içermemektedir. Gelecekte mutluluk araştırması bu ilişkileri yakından incelemelidir.

 

2. Mutluluk, Belirli Deneyimlere Göre Belirlenir!

 

Mutluluğun yorumlanamaz yollarla deneyimlerimize sızan gizemli, eterik bir madde olarak düşünülmesi kolaydır. Bu görüş, mutluluğun metafizik bir anlayışını, insan anlayışının ötesinde bir şey olarak benimsemektedir.

Ancak bu, özellikle zihinsel sağlığının yaşam çizgisi olarak mutlu ve anlamlı deneyimlere dayanan insanlar için çok yararlı değildir.

Konu Modelleme girin. Bu metin analizi metodu ( burada açıklanmıştır ; R'nin “Mallet” paketini kullanıyorum), HappyDB'nin 10.000+ katılımcılarının mutlu deneyimler bulduklarını açıklamak için yapıcı bir yaklaşım sunmaktadır.

 

Veri kümesini her bir yanıt verenin deneyimlerinin belgelerine göre bölümlere ayırarak, daha sonra sık rastlanan anahtar sözcük gruplarını tanımlamak için bir LDA konu modeli yayınlayarak, bize mutluluk getiren farklı deneyimleri izole etmeye başlayabiliriz. Konular ve ilgili anahtar kelimeler, belirli bir sırayla aşağıda görülebilir:

 

                                                        Aile ile Zaman :

 

 

No-brainer gibi görünüyor. “Kızı”, “oğlum”, “koca”, “bebek”, “eş”, “zaman” gibi kelimeler, birçok insanın sevdiklerini içeren deneyimler üzerinde çok olumlu yansıttığını göstermektedir. Bu deneyimler genellikle en sık karşılaşılan ortamları içerir ve sadece şirketten ve sevgiden mutluluk alır.

Sevdiklerinizle daha fazla zaman geçirmeyi deneyin: anneni ara, çocuğunun futbol maçına git. Düşündüğünden fazlasını ödeyebilir.

 

Ödeme Alıyor!

 

İnsanlar paranın mutlulukla ilgili olduğunu düşünmekten hoşlanmasalar da, deneyimleri tam tersini söyler. Bir maaş alma, kredi kartı bakiyenizi temizleme veya bir arkadaşınıza para vermek, insanları gerçekten mutlu edebilir. Ve beraberinde getirilen başarı ve ekonomik güvenlik duygusu kesinlikle nedenini açıklayacaktır.

 

Gıda:

 

İnsanlar yemek yemeyi sever. En sevdiğiniz yemeği pişirmek, arkadaşlarla yemek yememek ya da buzlu kremayı televizyonun önüne sermek hepinizi mutlu edebilir. Arkadaşlarla iyi yemek kesinlikle mutlu bir yaşam tarzı içinde bir rol oynamalıdır.

 

Uyku zamanı:

 

Şaşırtıcı bir şekilde, insanlar uykuya daldıkları için çok mutlu deneyimler geçiriyorlar: yatakta uyumak, tüylü bir arkadaşla uyumak, umut verici yeni bir güne uyanmak, vb. Bir gününüzü verimli bir günün ardından ya da heyecanlı bir şeyden önce motive olmuş bir sabahtan sonra yansıtmak için biraz zaman harcarsa, mutlu olmak için çok şey var.

 

Oyunlar ve Rekabet:

 

İnsanlar rekabetçi. Video oyunları oynamayı, spor izlemeyi ve baskınlıklarını sürdürmek için biyolojik içgüdülerini sallayan başka şeyler yapmayı seviyorlar. Bazı arkadaşlarınızla masa oyunu oynayın ya da ev spor takımınız hakkında heyecanlanın. Şansın, yaptığın mutlu olacaksın.

 

Başarı ve Eğitim:

 

Haftalar süren çalışmalardan sonra büyük işletmeleri bitirmek harikadır. Bir sınıfı bitirmek, okuldan mezun olmak veya bir projeyi başlatmak, bir kişinin ruh halini ciddi şekilde kaldırabilir. Ama büyük teşebbüsleri bitirmek için birkaç tane başlangıç ​​gerekir, o yüzden dışarı çıkın ve yeni bir şey başlatın! Öğrenmek ve yapmak çok az ödüllendirilir.

 

Kutlama ve Doğum Günleri:

 

Belli ki, kutlamalar insanları mutlu eder (doğum günleri, yıldönümleri ve arkadaşlıklar). İnsanlar, sevdiklerinizle buluşmak, bir vesileyle mutlu olmak ve sıkıcı bir haftalık rutini kırmak için bir şeyler yapmanın bir sebebini - önemli veya aptalca - bulmayı seviyor.

 

Zihinsel Denge ve Gözlem:

 

Kişinin zihinsel durumuna girme eylemi, kendi içinde çok fazla mutluluk sağlar. Kişinin refahı, kafa alanı ve mutluluğu hakkında içtenlikle düşünmek, o şeyler üzerinde olumlu etkilere sahip gibi görünüyor! Meditasyon yapmayı deneyin, mutlu deneyimler üzerine düşünün, ya da sadece ruhsal durumunuzun farkında olun - bunu güçlendirmeye yardımcı olacak çok şey olabilir.

 

Harcama:

 

Maddi arzularımızı tatmin etmek elbette pek çok insana mutluluk getirir. İyi fırsatlar bulmak, nihayet o araba ya da ev satın almak ve kendini ya da sevilen birini güzel kılmak, bir çeşit mutluluk yaratır. Sorumluluğun tadını çıkarın.

 

Hafta Sonu Gezileri:

 

İnsanlar işten çıkmaktan hoşlanıyorlar, ancak iyi bir şirketten zevk alırlarsa, farklı bir şey yaparken, daha fazla keyif aldılar. Bir yerde bir geziye çıkın, yakınlarda bir gezintiye çıkın ya da yeni manzarada başkalarıyla vakit geçirmek için başka bir yeni mazeret bulun. Veriler kesinlikle pişman olmayacağınızı söylüyor.

 

Okuma ve Müzik:

 

İster yeni bir kitapla evde olsun, isterse de otobüs yolculuğunda bir şarkıyı keşfediyor olun, pek çok insan basit okuma veya dinleme eylemiyle mutlu olur. Discover Weekly ile yeni bir şeyler okumak ya da kaymak için yatmadan önce bir saat almak muhtemelen zaman yatırımına değer.

 

Kararlar:

 

Kararlar ayrıca büyük bir mutluluk üretme faaliyeti olarak karşımıza çıkıyor. Büyük bir değişim hakkında düşünmek, yeni bir şeyler yapmaya karar vermek ve insanlara bundan bahsetmek için zaman harcamak heyecan verici. Pek çok insan için de kalıcı bir ruh hali artar. Yani bir süredir anlamlandırdığınız bir değişiklik yapın; ve ona bağlı!

 

Sonuç:

 

Bu on iki deneyim kategorisi, on binlerce insanın günlük mutluluğunun temellerini temsil ediyor. İnsanların daha çok onlara kredi verdiğimizden daha fazla olduğu düşünüldüğünde, aynı şey muhtemelen sizin hakkınızda söylenebilir.

 

Bu yöntem, herhangi bir şekilde, kusurludur. Bazı demografikler diğerlerine göre daha fazla katkı sağlar, bu da bazı konulara meraklı kelimeler atabilir veya modelde temsil edilen konuları önleyebilir. Metinsel veriler dağınıktır ve insanlar da mutlak bir şekilde tanımlanmış deneyim kategorilerinde mutluluk hakkında düşünmezler.

 

Ancak, bu iki dersi günlük yaşamımızda pozitifliği anlamak için temel bir yapı olarak kullanmak, bence mutlulukların düşünebileceğimiz kadar uzak olmadığını bize hatırlatmaya yardımcı olabilir.

 

Bu mutlu konuların birçoğunun bir düzeyde doğru olduğunu biliyoruz. Ancak, ruh hallerimizde sahip oldukları gücü nadiren tanırız ve bu yüzden onları, gündelik yaşamlarımıza, gerektiği kadar kolay bir şekilde yapmayız.

 

Yazı için rohr teşekkür ederiz.