Veri Bilimci Maaşı Ne Kadar?

Veri Bilimci Maaşı Ne Kadar?

Veri Bilim veya benzeri alanlara merak saldınız ve biraz araştırdınız, çok iyi bir eğitim alması gerektiğini öğrendiniz. Bu insanların ne kadar ücret aldığını merak ediyorsan, gel beraber bakalım. Öncellikle türkiyede yeni olduğu için yurt dışındaki fiyatlar ile başlamak istiyorum, fakat gördüğüm kadarıyla bazı siteler bu fiyat konusunda yanlış bilgilendirme yapıyor. Türkiye ile yurtdışını aynı kefeye koyarak hata yapıyorlar. Aylık 33.000 dolar kazanan diye yazılar var. Öncellikle yurt dışı ile türkiyeyi karıştırmayın!  Veri Bilimci maaşları aslında bazı şeylere göre değişkenlik göstermektedir.Onlara bir sıraya koyalım.

 

Maaşlar Değişkenlik Sebepleri :

 

  • Deneyim: Veri bilimi, analitik veya mühendislik alanında uzun yıllara dayanan deneyime sahip insanlar, genç yaşıtlarından daha fazla para kazanıyorlar. 

 

  • Yönetim Rolleri: Veri Bilimi Yöneticileri, personelden önemli ölçüde daha fazla para kazanıyor. 

 

  • Akademik Başarı:  Bu alanda Yüksek Lisans ve bazen Doktara şart olabiliyor. Bu yüzden onlar daha avantajlıdır. Para olarak da böyle durumdadır.

 

  • Şirket Büyüklüğü: Her işte olduğu gibi  bazı küçük şirketler piyasanın altında ödeme yaparlar. Çok sayıda girişimci, Veri Bilimcileri işe alıyor.

 

Dört Güvenilir Bilgi Kaynağı:

 

Oreilly:  Ankete katılan ortalama kişinin 10 araç kullandığını ve 100 bin dolarlık maaş aldığını belirten bir veri bilimi maaş anketi yayınladı. 

 

Zipfian Academy : Mezunları Facebook, Twitter, Google, Tesla, Airbnb, Uber, vb. Veri Bilimci olarak çalışmaktadır . Mezunlarımızın ortalama ortalama maaşı 115.000 ABD Dolarıdır. Ortalamadan standart sapma 20.000 $ 'dır. Ortanca mezun maaşı 120.000 dolar.

 

  • Sadece BS derecesi(lisans) olan mezunlar için, ortalama 108.500 $ 'dır.

 

  • Yüksek lisans mezunları için, ortalama 118.000 $ 'dır.

 

  • Doktora mezunları için ortalama maaş 116.000 dolar.

 


Salar.ly :  Çalışanların H1B vizesi olanların ne kadar yaptıklarına dair devlet tarafından yönetilen bir sitedir. Sitelerinde listelenen "Veri Bilimci" olan insanlar için, ortalama maaş 120.000 dolardır.

 

Glassdoor :  Sitelerine göre "Data Scientist" ünvanına sahip insanlar ortalama 126.000 dolardır.

 

Payscale :  San Francisco bölgesinde ortalama Veri Bilim Adamı maaşının 110.000 dolardır.

 

ButchWorksABD'nin Batı Kıyısındaki bir katılımcı Data Scientist'in 110.000 dolardır.

 

Türkiye de ise bir veri bilimci ortalama:  Aylık 5750 TL – 11500 TL kazanır. Yeni başlayan Veri Bilimciler ise 3000-6000 TL arasında değişmektedir. Yukarıda saydığımız özelliklere göre aldığınız maaş değişmektedir. Veri Bilimcilerin çok iyi bir eğitim aldığını unutmamak lazım.

 

Yazıyı okuduğunuz için Teşekkür ederiz.