Trump'ın 2016 Başkanlık Kampayasına Veri Odaklı Bakış!

Trump'ın 2016 Başkanlık Kampayasına Veri Odaklı Bakış!

Donald Trump'ın öncelikleri 2016 başkanlık kampanyası boyunca nasıl değişti? Kampanya çizilirken göçmenlik konusunda daha da güçlendi mi? Yoksa odağını ekonomiye mi kaydırdı? Hillary'nin e-postalarından ne zaman konuşmaya başladı?

 

Bunlar, verilere cevap vermemize yardımcı olabilecek sorular. UC Santa Barbara'da Amerikan Başkanlığı Proje onlarca yıl öncesine kadar uzanan onlarca siyasi figürler transkript büyük bir katalog vardır. Bunlar arasında Donald Trump'tan, 16 Haziran 2015'teki adaylığı ilanından, 9 Kasım 2016 tarihli kabul konuşmasıyla 60 kampanya konuşması yer alıyor. Ayrıca 11 Cumhuriyetçi ilk ve 3 genel seçim tartışmasının da dökümünü yaptılar .

 

Bu transkriptleri kazıyarak ve metin analizi için kullanılabilecek yarı yapılandırılmış bir veritabanına koyma özgürlüğünü aldım ( GitHub repo ). Tartışmalar için, sadece Trump'a atfedilen transkript bölümlerini içerecek şekilde bazı hafif işlemlerde bulundum. Ardından Trump'ın dil kullanımının kampanya süresince nasıl geliştiğini çizmeye başladım. Bunu yapmak için, Trump'un belirli konulara zaman içinde gönderme yaptığı sıklığı belirlemek için oldukça basit bir dil analizi teknikleri kullandım. Trump'un belirli kelimelerden bahsettiği sayıların çoğunu çizebilirim, fakat Trump'un konuşmalarının sayısı ve uzunluğu zamanla değişiyor.

 

Trump, beklendiği gibi, kampanyanın son birkaç ayında daha fazla konuşmaya başladı. Bu yüzden, ham kelime sayılarını çizmek yerine, Trump'ın belirli sözcükleri, kopyalarımdaki tüm sözcüklerin bir kısmıolarak, aylık olarak toplanan, ne kadar sıklıkla kullandığını göstereceğim .

 

 

Veri Kendisi İçin Konuşur!

2016 kampanyasıyla ilgili bazı politikayla ilgili temalarla ilgili kelimeleri inceleyerek başlayacağız.

                                                  

                                                 (Sayılan kelimeler (değişkenler dahil): “ekonomi”, “vergi”, “GSYİH”, “iş”, “istihdam”)

Trump'un kampanyadaki ekonomik konulardan ne sıklıkta söz ettiğine dair, zamana göre değişen herhangi bir eğilim görülmemektedir. Ancak, göçmenliğe dönüştüğümüzde, kampanya sürdükçe biraz olumsuz bir eğilim ortaya çıkabiliyor.

 

                                                    (Sayılan kelimeler (varyantlar dahil): “duvar”, “meksika”, “göç”, “yasadışı”)

 

Terörizm, 2016 yılının Haziran ayı başlarında gerçekleşen korkunç Darbeli gece kulübünün çekimleriyle de 2016 kampanyasında büyük bir konuydu. Trump, bu olaydan sonraki gün New Hampshire'da bir konuşma yaptı.Aşağıdaki tabloda büyük başak görülmektedir.

 

                                                                           (Sayılan kelimeler (varyantlar dahil): “terör”, “terörist”)

 

Trump'un kampanyasında belirli insanlardan veya varlıklardan ne sıklıkla söz ettiğine de bakabiliriz. Aşağıdaki tabloya bakarak “Obama” dan bahsedeceğiz. Trump, Nisan 2016'da dış politika hakkında bir konuşma yaptı ve zamanının çoğunu Barack Obama'yı eleştirerek geçirdi. Bunun dışında, zamanla Obama'dan bahsetme konusunda zayıf bir eğilim var gibi görünüyor.

 

Trump'un aşağıdaki “Rusya” ve “Putin” konularını ne sıklıkla tartıştığını da çizdim. İlk iki ani Rusya'nın konusu ve dış politikanın tartışıldığı birincil tartışmalardan. Ayrıca, Wikileaks'in Podesta e-postalarını yayınladığı zamana ek olarak, 2016 yılının Eylül ve Ekim aylarında Rusya'nın sözlerinde bir artış görüyoruz.

 

 

Son olarak, Trump'un Demokrat rakibinden Hillary Clinton'a ne kadar sık ​​geldiğini görelim.

Tahmin edileceği gibi Trump, Hillary'i ana seçimlerden (ana muhaliflerinin diğer Cumhuriyetçiler olacağı) daha çok seçimlerde bahsetti. Trump partisinin birincil adaylığını 26 Mayıs 2016'da gerçekleştirdi ve Hillary, 6 Haziran 2016'da Demokrat aday gösterme görevini kınadı ve bu da yukarıda gözlemlenen trenddeki net dönüm noktasıyla tutarlıydı.

Trump, Hileti'nin e-postalarını tartışmaya başladığında da (ve hangi yoğunlukta) sıfırlayabiliyoruz. Aşağıdaki grafikte, haziran-kasım ayları arasında çok keskin ve tutarlı bir yükseliş eğilimi görüyoruz. Trump, Hillary’in e-postalarına Haziran’dan bir kez daha önce başvurdu, ancak kampanya, e-postalar konusuna odaklanınca sürekli olarak artış gösterdi.

 

 

Bunların hepsi ilginç eğilimler, özellikle de sonuncusu, Hillary Clinton'ın e-postalarına odaklanma yoğunluğundaki çarpıcı artış nedeniyle. Genel olarak, bir başkasına karşı bir zarara neden olan, doğrudan kaynak malzemeye giden ve bazı basit veri analizi tekniklerini uygulayan şeylerin kesin olarak söyleyememesine rağmen, Trump'un öncelikleri kampanyasında nasıl evrim geçirdiğini gösteren ampirik bir anlayış elde etmemizi sağlar.

 

Açık Kod :

Kendi analizini denemek ister misin? Bu grafikleri oluşturmak için kullandığım kodun bir sürümünü GitHub'da bir Jupyter not defterinde bulabilirsiniz .

 

Bileşik Görüntü :

 

 

Yazı için alex p.miller teşekkür ederiz.