Neden Veri Bilim Öğrenmeliyiz?

Neden Veri Bilim Öğrenmeliyiz?

Son 3 yılın en popüler mesleği Veri Bilimdir. Bu kadar fazla talep olmasının nedeni ise, son on yılda, hem şirketlerin hem de kullanıcıların elde tutulan verilerin de büyük bir patlama oldu. Buna “büyük veri” diyoruz ve onunla bir şeyler inşa etmek istiyoruz. Veri bilimcileri, tüm bu verilerden anlamlı ifade edebilen ve bununla neler yapılabileceğini çözen insanlardır.

 

 

data science ile ilgili görsel sonucu

 

Problem Çözme Becerileri Kazanın

 

Analitik tüm sorunları çözme ile ilgili sorunlar, çoğumuzun alıştığımızdan çok daha büyük bir ölçekte oluyor. Hizmet veren personel ve müşterilerle birlikte tüm işletmeleri etkiliyor. Analitik düşünme ve problemlere doğru bir şekilde yaklaşma yeteneği, sadece profesyonel dünyada değil, günlük hayatta da her zaman faydalı olan bir beceridir. 

 

Veri bilimi çoğunlukla insan davranışlarını araştırmakla ilgilidir. Kullanıcı deneyimleri anlamak, bir chatbot oluşturmak veya hisse senedi fiyatlarını tahmin etmek üzerinde çalışıyorsanız farketmez. Birey olarak bir toplumun olarak nasıl çalıştığımızı araştırmak ve anlamak 21. yüzyılın en önemli projelerinden biridir. Bir veri bilimcisi olarak buna katılabilirsiniz. Analitik düşünebilme ve problemlere doğru şekilde yaklaşma becerisi, sadece profesyonel dünyada değil, günlük hayatta da her zaman yararlı olan bir beceridir. Akıl yürütme becerilerini önemi :

 

“Çeşitli veri parçalarına bakabilmek ve bir sonuç çıkarmak, muhtemelen herhangi bir çalışanın sahip olması gereken en değerli beceridir ve şaşırtıcı bir şekilde teknik olarak gelişmiş çalışanlardan sık sık eksik olan bir şeydir.”

 

Her Yerde Verilerin Olması:

 

Veri bilimi, çok yüksek miktardaki verinin hızlı ve etkili bir şekilde incelenmesi ve anlamlı haline gelmesidir. Özellikle büyük miktarda veri üreten veya bu oranda verilere erişebilen büyük firmalar için Veri Bilimi önem kazanıyor. Doğal olarak finans sektörü ilk akla gelenlerden biri. Ama bunun yanı sıra sağlık sektörü de bu ihtiyacın yaşandığı önemli örnekler arasında.  Verinin olduğu her yerde Veri bilimci olmalıdır. Zaman artık verilerin zamanıdır :) Veri bilimcilerine olan talep o kadar hızlı artmaktadır ki McKinsey, 2018'de talebe karşı veri bilimcilerinin arzında yüzde 50'lik bir boşluk olacağını öngörmektedir.  Uzman bir veri bilimcinin dediği gibi ;

 

 

 " Çocuklarınıza doktor olması söylemek yerine Veri Bilimcisi olmalarını söyleyin. "

 

 

Yüksek Talep :

 

Basitçe söylemek gerekirse, veri bilimciler değerlidir ve gittikçe daha fazla işletme ve sektör büyük verilerle çalışmaya başladıkça, ufukta göze çarpan bir beceri eksikliği ile birlikte, bu değer sürekli artacaktır. Pratik açıdan, bu, analitik becerisine sahip mezunların daha yüksek maaşları yönetebilecekleri ve mevcut işleri seçmelerinin keyfini çıkarabilecekleri anlamına gelir. Veri bilimi, birçok yüksek ücretli iş fırsatına sahip çok umut verici bir alandır.

 

 

Veri Bilimci olarak verinin olduğu her yerde çalişabilirsiniz, ve eğlenceli değişik projelerde çalişabileceksiniz. Hangi alandan çalişmak isityorsanız o alana yönelebilirsiniz. Eğlenceli Makina Öğrenmesi Projeleri yazımı okumanızı tavsiye ederim. Sizler için alt kısıma birkaç link bırakacağım.

 

 

 

 

 

 

 

Okuduğunuz için teşekkür ederim.