Makine Öğrenmesi Nedir?

Makine Öğrenmesi Nedir?

Makine Öğrenimi yapay zekanın bir alt kümesidir . Temel olarak sistemlerin tasarlanmasına odaklanır, böylelikle makineler durumunda verilere dayanan bazı deneyimlere dayanarak öğrenmelerini ve tahminlerini yapmalarını sağlar.

 

 

Makine Öğrenimi, bilgisayarların belirli bir görevi yerine getirmek için açıkça programlanmaktan ziyade veriye dayalı kararlar vermesini ve yapmasını sağlar. Bu programlar veya algoritmalar, yeni verilere maruz kaldığında zamanla öğrenmek ve geliştirmek için tasarlanmıştır.

Bugün makine öğrenimi, dünyamızdaki birçok Fütüristik teknolojik ilerlemenin çekirdeğidir. Dünyadaki insanlar aslında Makine Öğrenmesi Nedir hakkında bilgi edinmekle ilgileniyorlar. Etrafınıza bakın, Tesla'nın kendi kendini süren araçları, Apple'ın Siri'si, Sophia AI Robotu ve daha birçokları gibi çeşitli makine öğrenimleri veya uygulamaları öğreneceksiniz.

 

 

Bildiğiniz gibi, insanlar ve makineler dünyasında yaşıyoruz. İnsanlar, milyonlarca yıldan beri geçmiş deneyimlerinden gelişiyor ve öğreniyorlar. Öte yandan, makineler ve robotlar dönemi yeni başladı. Ya da şimdi makinelerin ilkel çağında yaşıyoruz, makinenin geleceği muazzam ve bizim hayal gücümüzün ötesinde olduğunu söyleyebilirsin.

Bugünün dünyasında, bu makineler ya da robotlar, talimatlara uymadan önce programlanmaları gerektiği gibi. Ama eğer makine kendi deneyimlerinden kendi başlarına öğrenmeye başlasa, bizim gibi duyguları hissederse, bizim gibi çalışsa, işleri bizden çok daha fazla kusursuzlukla daha doğru bir şekilde yaparsa? Bu şeyler büyüleyici görünüyor, değil mi? Eh, bu sadece yeni dönemin başlangıcıdır ve bu, Makine öğrenmesinin resmin içine girdiği yerdir.

 

Makine Öğrenimi Nasıl Çalışır?

 

Makine Öğrenme algoritması, bir model oluşturmak için bir eğitim verileri seti kullanılarak eğitilir. ML algoritmasına yeni giriş verileri verildiğinde, modelin temelinde bir tahmin yapar.

Tahmin doğruluğu için değerlendirilir ve doğruluk kabul edilebilirse, ML algoritması dağıtılır. Eğer doğruluk kabul edilebilir değilse, ML algoritması birleştirilmiş eğitim verileri seti ile tekrar ve tekrar eğitilir.

Birçok faktör ve diğer adımlar olduğu için bu sadece çok üst düzey bir örnektir.

 

 

 

Makine Öğrenim Çeşitleri:

 

Makine öğrenimi üç türe ayrılır:

 

  • Denetimli Öğrenme - Beni Trenle!

 

  • Denetimsiz Öğrenme - Öğrenmede kendim yeterli

 

  • Pekiştirmeli Öğrenme - Hayatım Benim kurallarım!

 

 

Denetimli Öğrenme Nedir?

 

Eğitim veri setinden öğrenen bir algoritma sürecidir. Bunu öğrenme sürecini denetleyen bir öğretmen olarak düşünebilirsiniz . Doğru cevapları bildiğiniz ama algoritma yinelemeli olarak eğitim verisini tahmin etmeye devam ediyor ve öğretmen tarafından düzeltiliyor. Bu öğrenme algoritma kabul edilebilir bir performans seviyesine ulaştığında durur.

 

Denetimsiz Öğrenme Nedir?

 

Bu öğrenme sürecinde, hiç kimse süreci denetlemez, doğru cevap yoktur ve öğretmen yoktur . Algoritmalar, verilerdeki ilginç yapıyı keşfetmek ve sunmak için kendi başlarına bırakılır.

Denetimsiz öğrenmede, bir eğitim veri kümesinin veri örnekleri, bunlarla ilişkili beklenen bir çıktıya sahip değildir. Bunun yerine, algoritma giriş verilerinin orijinal özelliklerine dayanan kalıpları algılar. Denetimsiz öğrenmenin bir örneği kümelenme. Bu şekilde, veri kümelerini tanımlamak için benzer veri örnekleri birlikte gruplandırılmıştır.

 

Pekiştirme Öğrenme Nedir?

 

Takviye öğrenimi, hit ve deneme yöntemi olarak düşünülebilir. Her eylem için bir Ödül veya Ceza puanı verilir. Makine doğru bir seçenek seçerse, ödül noktasını kazanır ve bunun tersi de geçerlidir.

 

 

 

 

 

“GELECEĞİNİZ, yarın değil, BUGÜN yaptığınız şey tarafından kararlaştırılıyor”

 

 

Python ile Makine Öğrenimi eğitimi hakkında bilgi edinmek ve Makine Öğreniminin şaşırtıcı dünyasını keşfetmek için heyecan duyuyor musunuz? Endişelenme. Edureka'da, yaşam boyu erişim sağlayan , sizin için Data Science Eğitimi ve Sertifikasyon kursuna sahip endüstri odaklı bir Python tasarladık . Edureka'daki kurs düzenli olarak güncellenir ve sektörde uygulayabileceğiniz gerçek hayattaki kullanım durumlarıyla doludur. Acele etme, Açılış Sayfamıza, blog'larımıza, Youtube videosuna, araştırmanıza ve içeriğinizden gerçekten memnun olup Veri Bilimi konusunda uzmanlaşmak istiyorsanız düğmeyi tıklayın ve koltuğunuzda yer ayırtın. Edureka'da Veri Bilimi Eğitimi ve Sertifikasyon oturumu ile çevrimiçi canlı Python ve alanda çalışan 10 + yıllık tecrübeye sahip profesyonellerden bilgi edinin.

 

Blog: Makine Öğrenmesi Nedir? | Makine Öğrenim Türleri | Edureka

 

Python ile Makine Öğrenimi Eğitimi: Python Sertifikasyon Kursu | Python Eğitimi | Edureka

 

Size yardımcı olmak için birkaç öğretici videoya bağlantı verilmiştir:

 

https: //www.youtube.com/watch? v = ...

https: //www.youtube.com/watch? v = ...

https: //www.youtube.com/watch? v = ...

 

Makine Öğrenimi hakkında daha fazla bilgi için, Python ile Makine Öğrenimikursları için edureka ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Yazı için Atul-Harsha teşekkür ederiz.

 

(Bu yazı güncellenmeye devam edecektir.)