100 Günlük Kod Hayatımı Nasıl Değiştirdi?

100 Günlük Kod Hayatımı Nasıl Değiştirdi?

Kendinizi nasıl zorlayacağınız ve belgelemeyle ilgili bir hikaye, hayatınızı ve işinizi bir programcı olarak geliştirebilir.

 

Başlangıç :

 

İlk Mesajımı Instagram üzerinde 11.09.2017 tarihinde yaptım. Bu sefer ufak bir karar almayı ve bunu belgelemeyi kararlaştırmanın uzun vadede böyle bir etki yaratacağını çok az biliyordum.

 

100 Gün Kod Nedir?

 

100 günlük kod, kendimi ardı ardına 100 gün boyunca programlamayı hedeflediğim bir meydan okumadır . En az 1 saat boyunca yapmak zorunda olduğum tek kurallar ve sadece kişisel projeler ve kendini geliştirme için olması gerekiyordu. İş yerinde programlama, hiçbir zorluk olmayacağı için sayılmaz .

 

Kendimi Sorumlu Tutuyorum !

 

Kendimi sorumlu tutmak için, her gün yaptığım şeyi belgelediğim bir Instagram hesabını başlattım (bazı mesajlar hala profilimde kalıyor coding_rob ). Son derece motive edici olan geliştiriciler topluluğuna katılmaya başladım çünkü özellikle Instagram'da orada inanılmaz geliştiriciler var.

 

 

100 Gün Boyunca Neler Yaptım ?

 

Meydan okumaya başlamadan önce  temel seviyedeydim, bazı web siteleri yaptım ama bu konuda gerçekten çok kötüydüm ve diğer birçok kişi olarak kendime programlamayla nasıl baş edeceğimi soruyordum. JavaScript'i, HTML'yi ve CSS'yi öğrenmek istediğime karar verdim, böylece sadece web’de dolaşıyor ve 100 günlük kod sorununu keşfettim. Bu, kendimi zorlamanın en iyi yolu gibi görünüyordu. 

 

Freecodecamp'a gittim, w3schools, udemy kursları aldım, Wes Bos'dan dersler aldım ve her gün yaptığım şeyde daha iyi öğrendim ve öğrendim. Bir ton web sitesi yaptım (bazıları da ücretliydi), hava durumu uygulaması yaptım, çünkü bu muhtemelen herkesin yaptığı ilk şeylerden biri ve diğer çeşitli projelerden biri. Yaptığın şeyleri github'a at.

 

İçinde bulunduğunuz koşullar ne olursa olsun, sadece onu yapın.

 

 

İnanılmaz hissettim ve nişanlım beni aldatmaya karar verene kadar her şey işe yaradı ve her şey çöktü. Orada, meydan okumaya son verebileceğim ve sefalete düşebileceğim nokta vardı, fakat kararım farklıydı. Yine de, bunun benim için başıma gelen en iyi şeylerden biri olduğunu ve hedeflerimi yeniden değerlendirmemle ve kendimi daha da geliştirmenin bir yolculuğuna girdiğimi çok az biliyordum. Her şey halledilene kadar birkaç gün karar verdim. Ama kimsenin hedeflerime ulaşmamı engellemesine izin vermeyecektim, böylece devam ettim ve yıl sonra her zamankinden daha iyi hissediyorum. Şu anda IBM'de çalışıyorum ve iki şirkette bir öncü geliştirici (React ve JS) olarak çalıştım ve hatta kendi projelerinden para kazandım.

 

Saatlerini Belirle !

 

Bu 100 günü sadece programlamada daha iyi olmak için değil aynı zamanda daha iyi bir insan haline gelmek için kullanın.

Elinize geçebilecek kadar çok kitap okuyun, diğer geliştiricilerle iletişim kurun, github'a posta gönderin, codepen (yabancıların web alanında çalişırken kullandığı bir platform) yapın ve sadece portföyünüzde çalışın. 8 saatlik işten sonra geç gecelerde kalmanız gerektiği anlamına gelse bile, sadece yapın.

 

Çeşitli çevrimiçi öğrenme platformlarına gidin ve seçtiğiniz dilleri öğrenmeye başlayın. Ayrıca kendi gelişimiyle ilgili kitap okumaya ya da dinlemeye başlayın, bu da karakteriniz için bir itici güç olabilir.

Çevrimiçi öğrenim için seçimlerimden bazıları: